11 02 / 2019
Sergamumui gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis Kauno mieste pasiekus epidemijos lygį, paskelbta gripo epidemija.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai informuoja, sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) šalyje ir toliau didėja. Iš 60 šalies savivaldybių gripo epidemiją paskelbė 31.


Priemonės, padedančios išvengti gripo ir peršalimo ligų:

 Pasilikite namie, vos tik pajutote pirmuosius gripo ar peršalimo simptomus, taip apsaugosite savo įmonės kolektyvą nuo viruso išplitimo;

Venkite kontakto su sergančiaisiais, nuo kosinčio ar čiaudinčio asmens pravartu pasitraukti nors per metrą;  laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo rekomendacijų – prisidengti nosį ir burną, vienkartines nosinaites nedelsiant išmesti, nusiplauti rankas;

 Gerai vėdinkite ir drėgnu būdu valykite patalpas (ypač jei jose gyvena, dirba ar lankosi daug žmonių);

 Dažnai plaukite rankas, venkite liesti rankomis veidą (nosį, akis);

 Venkite masinių susibūrimo vietų, renginių uždarose patalpose, nesant būtinybei nesinaudoti viešuoju transportu, geriau vieną kitą stotelę nukulniuoti pėsčiomis;

 Saugokitės peršalimo: pasirinkite šiam metų laikui tinkamus drabužius bei apavą, daugiau būkite gryname ore, valgykite daugiau vaisių, daržovių.

Susirgus kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, neiti į darbą, sergančių vaikų neleisti į vaikų ugdymo įstaigas, gydytis, kaip nurodė gydytojas;

Sergantys gripu asmenys apsaugoti kitus gali dėvėdami medicinines kaukes, kurios sulaiko kvėpavimo takų sekretus kosint ar čiaudint, bei sveiki žmonės slaugydami sergantį asmenį taip pat turėtų dėvėti medicininę kaukę.


Skiepai – efektyviausia apsauga nuo gripo

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skiepus pripažįsta veiksmingiausia gripo specifine profilaktikos priemone.

Skiepai apsaugo nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų. Skiepijimasis būtent tam gripo sezonui skirtomis vakcinomis yra pati veiksmingiausia gripo profilaktikos priemonė.

Gripo vakcina rekomenduojama pasiskiepyti rudens–žiemos laikotarpiu, nes reikia maždaug dviejų savaičių, kad žmogaus organizme susidarytų antikūnai, kovai su gripo virusu.

Kokiems rizikos grupių asmenims rekomenduojama skiepytis kiekvieną gripo sezoną?
  • 65 m. ir vyresniems asmenims;
  • nėščiosioms;
  • asmenims, gyvenantiems socialinės globos ir slaugos įstaigose; 
  • asmenims, sergantiems lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, lėtinėmis ligomis susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais;
  • sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams
Gripo virusas, skirtingai nuo kitų kvėpavimo takų infekcijų, sukelia ūmią ligą ir yra pavojingas dėl sukeliamų komplikacijų. Gripo epidemijų metu dažniausios gripo komplikacijos yra bakterinės superinfekcijos, plaučių uždegimas ir lėtinių kvėpavimo takų (plaučių ir bronchų) paūmėjimas. Kitos dažnai pasitaikančios komplikacijos: miokarditas, sinusitas arba veido daubų uždegimas, otitas, nėščiųjų persileidimas, priešlaikinis gimdymas, hemoragijos, tromboembolijos.

Nedarbingumo pažymėjimų išdavimo gripo epidemijos laikotarpiu tvarka LR SAM 2009 m. gruodžio 1 d. Nr. V-977/A1-657

Gerbiami Tėveliai su mažais vaikučiais, besilaukiančios mamytės ir visi sveiki pacientai, saugokite savo vaikučius, bei save ir jei nėra skubos atvykti pas savo šeimos gydytoją, atidėkite vizitus.

Pagarbiai,

Administtracija

 


Atgal