INFORMACIJA NĖŠČIAJAI

Jei nėštumas yra mažos rizikos, nėščiąją gali prižiūrėti akušerė ar šeimos gydytojas ar gydytojas akušeris ginekologas.

Tačiau jei nėštumas yra didelės rizikos, moterį turėtų prižiūrėti gydytojas akušeris ginekologas.

APSILANKYMAI PAS NĖŠČIĄJĄ PRIŽIŪRINTĮ SPECIALISTĄ

Apsilankymų metu vertinami moters nusiskundimai, nėštumui įtaką darantys rizikos veiksniai, matuojamas kūno svoris, kraujospūdis. Po 20 nėštumo savaitės klausomi vaisiaus širdies tonai ir matuojamas gimdos dugno aukštis,  aptariami  tyrimų rezultatai. 30 nėštumo savaitę išduodamas nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimas.

Nėštumo metu atliekami šie privalomi tyrimai:

Kraujo:

 • · bendras kraujo tyrimas (pirmo apsilankymo metu ir 32 nėštumo savaitę).
 • · nustatoma kraujo grupė ir rezus (Rh) faktorius pirmojo apsilankymo metu. Jei moters Rh faktorius neigiamas, tai12 sav. ir  27–28  sav.  paimamas kraujo tyrimas Rh antikūnams nustatyti. Jei antikūnų nerandama, 28–32 sav. suleidžiamas anti-D imunoglobulinas;
 • · kraujo tyrimai dėl sifilio ir žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV) (pirmo vizito metu ir 32 nėštumo savaitę);
 • · jei moteris turi rizikos veiksnių, 24–28 sav. jai atliekamas gliukozės tolerancijos mėginys;

Šlapimo:

 • · bendras šlapimo tyrimas (pirmo apsilankymo metu ir prieš kiekvieną apsilankymą nuo 24 nėštumo savaitės);
 • · šlapimo pasėlis dėl galimos besimptomės bakteriurijos atliekamas 12–14 nėštumo savaitę (ar vėliau, jei nėščioji pirmą kartą apsilanko pas sveikatos priežiūro specialistą vėliau nei 14 nėštumo savaitę).

Ultragarsinis vaisiaus tyrimas:

 • · 11+0 – 13+6 sav. (vertinama nėštumo trukmė, vaisių skaičius, vaisiaus raidos ydos ir chromosominių anomalijų rizika);
 • · 18+0 – 20+0sav. (vertinama, ar vaisiaus augimas yra pakankamas, kaip išsivystę vidaus organai, ar nėra didžiųjų raidos ydų, ar pakankamas vaisiaus vandenų kiekis, placentos padėtis ir virkštelės ypatumai);
 • · ultragarsinis tyrimas atliekamas dažniau, jei yra daugiavaisis nėštumas, placentos pirmeiga, nustatytas diabetas ir kt. Pasėlis dėl B grupės hemolizinio streptokoko (BGS) nešiojimo atliekamas 35–37 nėštumo savaitę.

PAPILDOMA INFORMACIJA

Nerekomenduojama visas nėščiąsias tirti dėl citomegalo viruso ar toksoplazmozės. Šios infekcijos vaisiui yra pavojingos, tačiau  gydymo veiksmingumas ir saugumas neįrodyti. Veiksmingiausia  laikytis profilaktinių  priemonių:  plauti  rankas  po kontakto su gyvūnais, prieš ruošiant ar pateikiant maistą, tinkamai termiškai paruošti mėsos ir žuvies produktus, plauti vaisius ir daržoves. Svarbu plauti rankas po kontakto su vaikais, jų žaislais, seilėmis ir šlapimu.

Tyrimas pro makštį atliekamas tik esant ypatingoms būklėms ar atsiradus nusiskundimams (įtariamas vaisiaus vandenų tekėjimas, niežulys, kraujavimas ir kt.). Nebūtina kasdien skaičiuoti vaisiaus judesius, jei vaisius auga ir vystosi normaliai. Būtina kreiptis konsultacijos įtarus, jog:

 • · vaisius nejuda;
 • · vaisiaus judesiai dienos metu ar per kelias dienas tolygiai silpnėja arba jų mažėja.

Rekomenduojama  atlikti  vaisiaus  išorinį  apgręžimą,  esant  sėdmenų pirmeigai. Tai  saugi  ir cezario pjūvio operacijos išvengti leidžianti procedūra. Jei moteris gimdys pirmą kartą, vaisiaus apgręžimas atliekamas suėjus  36 nėštumo savaitėms, o jei moteris gimdys ne pirmą kartą–suėjus 37 savaitėms. Svarbu: už tyrimus, kurių atlikimas nereglamentuotas teisės aktais arba kuriems atlikti nėra medicininių indikacijų, tačiau moteris jų pageidauja, nėščioji turi sumokėti gydymo įstaigoje nustatytais įkainiais.

ARTĖJANČIO GIMDYMO POŽYMIAI

Paruošiamieji sąrėmiai. Tai nereguliarūs, skirtingo intensyvumo spazminio pobūdžio skausmai pilvo apačioje. Prasidėję sąrėmiai ilgainiui silpnėja ir galiausiai visai nurimsta.

 Pasikeitusi pilvo forma yra susijusi su vaisiaus galvutės prisispaudimu prie mažojo dubens, nusileidimu žemyn.

Gleivių  „kamštis“ – tai iš  makšties  pasišalinantis gleivingų  išskyrų  gumulas  (neretai  su  kraujo  priemaiša),  kai  dėl paruošiamųjų sąrėmių atsiveriant gimdos kakleliui pasišalina gimdos kaklelio kanale buvusios gleivės.

 PRASIDĖJUSIO GIMDYMO POŽYMIAI

Reguliarūs sąrėmiai –tai reguliariai besikartojantys, dažnėjantys ir ilgėjantys skausmingi

gimdos susitraukimai.

Vykti į akušerijos (gimdymo) skyrių, jei atsirado bent vienas iš šių simptomų:

 • · reguliarūs sąrėmiai stiprėja, ilgėja ir intensyvėja;
 • · nutekėjo vaisiaus vandenys.

Nedelsiant vykti į artimiausią akušerijos (gimdymo) skyrių, jei atsirado bent vienas iš šių simptomų:

 • · laša, bėga kraujas iš makšties;
 • · išnyko ar susilpnėjo vaisiaus judesiai.

Rekomenduojama pasiimti:

 • · pasą ar asmens tapatybės kortelę, nėščiosios kortelę;
 • · verta turėti negazuoto geriamo vandens, juodojo šokolado, asmens higienos reikmenų, įklotų po gimdymo, naktinius marškinius, chalatą, šlepetes, sauskelnių ir drabužėlių naujagimiui.

Rekomenduojama, kad gimdymo metu šalia būtų Jums artimas žmogus.

Atgal